Metodinė medžiaga ir tarptautinės iniciatyvos

Metodinė medžiaga

  • Europos Tarybos leidinys „Right to Remember“ skirtas romų bendruomenėms ir ypatingai romų jaunimui, išsamiau susipažinti su romų holokaustu, kuris, kaip istorinis faktas, nebuvo ilgai minimas ir detaliai analizuotas.
  • Tarptautinio holokausto atminimo alianco metodinė medžiaga yra skirta prisiminti romų holokaustą, visuomenę ir romų bendruomenes skatinti prisiminti šį įvykį.
  • Metodinė medžiaga apie romų ir sinti holokaustą. Joje aprašomas romų ir sinti gyvenimas prieš karą, romų diskriminacijos pradžia ir priežastys, holokaustas, koncentracijos stovyklos, išlikusių gyvų liudininkų istorijos.
  • Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos „OSCE“ metodinėje medžiagoje  yra supažindinama su romų ir sinti holokaustu, aprašomi būdai, kaip skleisti informaciją apie šį įvykį jaunimui mokyklose bei pateikiama informacija apie romų holokausto atminimo įamžinimą įvairiose Europos šalyse.
  • Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriaus dr. Arūno Bubnio pranešimas pristatytas 2017 m. lapkričio 28 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro organizuotoje konferencijoje „Europos romų genocidas 1939-1945 m.“

Tarptautinių organizacijų iniciatyvos

  • Europos Taryba parengė informaciją mokytojams ir kitiems švietimo srityje dirbantiems asmenims skirtą informaciją apie Aušvico-Birkenau koncentracijos memorialo ir muziejaus lankymą: ką turėtų žinoti jaunimas prieš apsilankydamas memoriale, kaip mokytojai turėtų pasiruošti vizitui, susitikimai su genocidą išgyvenusiais asmenimis, emocinis pasirengimas prieš apsilankymą ir t.t.
  • „Dikh he na bister“romų genocidui atminti skirtas renginys, inicijuojamas romų jaunimo organizacijos ternYPE. Romų genocido minėjimo iniciatyva siekiama skatinti sąmoningumą jaunimo, visuomenės bei lyderių tarpe tam, kad būtų efektyviai kovojama su diskriminacija, nukreipta prieš romų tautybės asmenis.
  • ternYPE romų jaunimo organizacija sukūrė dokumentinį filmą apie „Dikh he na bister“ – kasmet rengiamą iniciatyvą, skirtą paminėti romų genocido aukų atminimą. Šis renginys suvienija romų ir ne romų tautybės asmenis iš visos Europos.
  • Knyga „Mokomoji priemonė, skirta romų genocido istorijai: edukacija, atminimas ir jaunimo vaidmuo“ išleista romų jaunimo organizacijos ternYpe bei Krokuvos pedagoginio universiteto iniciatyva. Ji skirta ne tik mokyti jaunimą romų genocido istorijos, bet ir ugdyti sąmoningumą pastarosios temos atžvilgiu, kartu didinant norą kovoti su diskriminacija, nukreipta prieš romus.
  • Romų rezistencijos puslapyje pateikiama išsami romų ir sinti tautybės asmenų istorija, faktai apie romų genocidą, jų gyvenimo sąlygas Antrojo pasaulinio karo metu.
  • Apie romų tautybės asmenų gyvenimą Aušvico-Birkenau stovykloje, pateikiant istorinius dokumentus, pasakojama Nacionalinio Lenkijos muziejaus puslapyje.