Naujienos

Tautinių mažumų departamente atidaryta paroda „Lietuvą kūrėme kartu“

Vasario 15 d. Tautinių mažumų departamente pristatyta kilnojamoji paroda „Lietuvą kūrėme kartu“, skirta Lietuvos tautinėms bendruomenėms ir jų indėliui kuriant Lietuvos valstybę, ginant jos laisvę ir nepriklausomybę.

Atidarydama parodą, Tautinių mažumų departamento direktorė dr. Vida Montvydaitė pasveikino susirinkusiuosius su artėjančia Valstybės atkūrimo šimtmečio švente ir pasidalino parodos atsiradimo aplinkybėmis.

„Pats parodos pavadinimas „Lietuvą kūrėme kartu“ atsako į klausimą kodėl jos reikia ir apie ką ji yra. Labai džiaugiuosi, kad radome bendraminčių, kūrėjų, kurie rinko medžiagą ir, mano manymu, labai sėkmingai sugebėjo pristatyti Lietuvą, kurią kūrė įvairios kultūros įvairiais laikotarpiais. Ši paroda yra kelio pradžia. Šiuo metu jos dalis yra anglų kalba, ruošiame ir rusų kalba, kad įvairiose pasaulio šalyse galima būtų pamatyti kokie mes esame turtingi ir laimingi, turėdami tokią įvairiatautę šeimą, gyvenančią mūsų šalyje. Labai džiaugiuosi ir dėkoju visiems, kurie kūrė, davė medžiagą, kurie dalinosi, o labiausiai esu dėkinga kukliems istorikams ir dizainerių komandai, kurių rankų šiluma kvepia visi stendai, kiekvienas iš kurių man yra kaip meno kūrinys. Tikiu, kad net ir tie, kurie daug žino apie Lietuvos tautines mažumas, šioje parodoje atras naujų įdomių faktų iš Lietuvos istorijos“, – sakė dr. Vida Montvydaitė.

Parodoje taip pat nemažai dėmesio skirta ir romų kultūrai bei romų holokausto istorijai. Publikuojamos archyvinės fotografijos, kurios atsispindi XX a. prieškario ir pokario romų bendruomenių gyvenimas, pateikiami faktai, susiję su holokaustu.

Už indėlį kuriant parodą „Lietuvą kūrėme kartu“ padėkos raštais buvo apdovanota parodos kuratorė Vilniaus Universiteto Istorijos fakulteto doc. dr. Jurgita Verbickienė, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Kultūros istorijos ir antropologijos programos studentės: Elžbieta Šilobrit, Marija Ežerskytė, Aušra Gelčytė, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojos: dr. Inga Leonavičiūtė, dr. Loreta Skurvydaitė, dr. Dovilė Troskovaitė, Dalia Vitkauskaitė ir parodos dizaino kūrėjai – dizaino studija JUDVI.

Taip pat departamentas dėkoja parodos partneriams už leidimą panaudoti sukauptuose fonduose saugomų dokumentų skaitmeninius vaizdus: Lietuvos centriniam valstybės archyvui, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekai, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Už sutikimą parodoje panaudoti eksponatų, dokumentų, savo asmeniniuose archyvuose sukauptų nuotraukų skaitmeninius vaizdus Departamentas dėkoja Vidai Beinortienei, Vilniaus universiteto muziejui, Vilniaus regioniniam valstybės archyvui, Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos muziejui, Trakų istorijos muziejui, Tautinių bendrijų namams, Panevėžio kraštotyros muziejui, Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams, Lietuvos valstybės istorijos archyvui, Lietuvos dailės muziejui, Kėdainių krašto muziejui, Kauno regioniniam valstybės archyvui, Kauno apskrities viešajai bibliotekai, Druskininkų miesto muziejui, Biržų krašto muziejui.

Renginio svečiams koncertavo Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos vokalinis ansamblis, vadovaujamas Valentinos Kovalčuk. Sveikinmo žodį tarė signataras Česlovas Okinčicas.

Plačiai skleidžiant informaciją apie Lietuvos tautines mažumas, po oficialaus pristatymo, parodą, dalyvaujant tautinių bendruomenių atstovams, planuojama pristatyti įvairiuose Lietuvos miestuose: bibliotekose, parodų salėse, Kauno, Visagino, Kėdainių, Klaipėdos ir Alytaus daugiakultūriuose centruose; Šalčininkų, Visagino, Eišiškių, Jašiūnų, Marijampolės, Visagino, Klaipėdos, Vilniaus ir kt. mokyklose bei rajonų bibliotekose.