Sakytinės istorijos archyvas

2022 metais sudarytas pirmasis Lietuvos romų sakytinės istorijos archyvas, kuriame Lietuvos romai gimtąja kalba pasakoja apie savo patirtis skirtingais laikotarpiais.

Lietuvos romų sakytinės istorijos archyve pateikiama 11 Lietuvos romų pasakojimų. Jie labai įvairūs, skirtinga tematika, apimantys skirtingus praeito amžiaus istorinius laikotarpius.

Šiam leidiniui parinktose istorijose didžiausias dėmesys yra skiriamas II pasaulinio karo metams. Tada Lietuvos romus ištiko katastrofa – masinis nacių vykdomas romų naikinimas, kuris tarptautinio romų judėjimo kontekste yra vadinamas Samudaripen arba Pharrajimos. Taip pat galime sužinoti apie gyvenimą sovietmečiu, klajojimo laikotarpį, Kirtimų romų gyvenvietę, apie romų buitį, tradicinius valgius, tikėjimą. Bandant rekonstruoti ankstesnę romų istoriją Lietuvoje, tenka kliautis istoriniais tyrinėjimais, kurie, deja, nėra pakankamai išsamūs.

Renkant archyvą, buvo siekiama išsaugoti kalbą, ją skaitmenizuoti bei suteikti pašnekovams tokią poziciją, kuri jiems leistų pasakoti savo istoriją gimtąja kalba. Surinkta informacija buvo verčiama iš romų kalbos į lietuvių ir anglų kalbas.

Archyvo rinkimo metu buvo orientuotasi į vyriausiąją kartą dėl kalbos grynumo ir dėl istorijų, kurias jie gali papasakoti

Kartu į ekspedicijas vyko jauni romai, kurie įrašinėjo pokalbius, bendravo, išgirdo savo tautos istorijas apie Antrąjį pasaulinį karą iš pirmų lūpų.